Cyklister

Sammanställning av MTB-cyklister, uppdelade på Svenska och Internationella.
Sidan är under uppbyggnad men vill ändå att ni ska få se det som hittills är klart.

Upptäcker du några felaktigheter eller saknad information, kontakta då mig så uppdaterar jag.

Svenska Damcyklister

NamnFöddKlubbLagHemsidaInstagramTwitterFacebook
Jenny Rissveds1994Falu CKScott-SRAM MTB Racing Team
Alexandra Engen1988Jönköpings CKGHOST Factory Racing Team
Linn Gustafzzon1994Team Ormsalva Athletic Club
Ida Jansson1998Falu CK
Alina Johansson1996Mjölby CK
Felicia Ferner1994Borlänge CK
Sara ÖbergSerneke Allebike CK
Hanna Millved1981MariestadcyklistenTeam 30K
Åsa Erlandsson1974Varbergs MTB
Jennie Stenerhag1975Falu CKÅBRO
Nellie LarssonCK XTeam Lapierre Sweden
Saga Molin2000Varbergs MTB
Ida DanielssonTeam Ormsalva Athletic Club
Clara Lundmark1999Norbergs CK
Maja AnderssonOK Hammaren
Frida ErikssonGöteborgs CK
Kajsa SalmelaNorbergs CK

Internationella Damcyklister

NamnFöddLandLagHemsidaInstagramTwitterFacebookWikipediaMTB XC
Yana Belomoina1992
UKR
CST Sandd American Eagle MTB Racing Team
Kate Courtney1995
USA
Specialized Factory Team
Maja Włoszczowska1983
POL
Kross Racing Team
Sina Frei1997
SUI
jb Brunex Felt Team
Annika Langvad1984
DEN
Specialized Factory Team
Evie Richards1997
GBR
Jolanda Neff1993
SUI
Kross Racing Team
Haley Batten1998
USA
Clif Pro Team
Linda Indergand1993
SUI
Focus XC Team
Martina Berta1998
ITA
Team BH SR Suntour KMC
Gunn-Rita Dahle Flesjå1973
NOR
Team Merida Gunn-Rita
Malene Degn1996
DEN
GHOST Factory Racing Team
Annie Last1990
GBR
OMX Pro Team
Rocío García1997
ESP
Irina Kalentyeva1977
RUS
Möbel Märki MTB Pro Team
Nicole Koller1997
SUI
Möbel Märki MTB Pro Team
Emily Batty1988
CAN
Trek Factory Racing XC
Anne Tauber1995
NED
CST Sandd American Eagle MTB Racing Team
Isla Short1996
GBR
Habitat MTB Team
Alessandra Keller1996
SUI
Radon Factory XC Team
Lucie Urruty1996
FRA
Scott Creuse Oxygène Team Bike
Catharine Pendrel1980
CAN
Clif Pro Team
Adelheid Morath1984
GER
Tanja Žakelj1988
SLO
Unior Tools Team
Rebecca Henderson1991
AUS
PMRA Racing Team
Sabine Spitz1971
GER
Wiawis Bikes Pro Team
Pauline Ferrand-Prévôt1992
FRA
Canyon Factory Racing XC
Lea Davison1983
USA
Clif Pro Team
Helen Grobert1992
GER
Cannondale Factory Racing XC
Anne Terpstra1991
NED
GHOST Factory Racing Team

Svenska Herrcyklister

NamnFöddKlubbLagHemsidaInstagramTwitterFacebook
Emil Linde1994Gävle CA
Michael Olsson1986 Serneke Allebike CKSerneke Allebike MTB Team
Joel Burman1997Borlänge CK
Emil Lindgren1985 Serneke Allebike CKSerneke Allebike MTB Team
Jack Kok1998Team Cykelcenter Södertälje IK
Fredrik Berg1988Almby IK Team Bergslagsloppet
Martin Eriksson1992Art-V Cycling Club
Calle FribergStockholm CKTeam Apollo Sports Skoda
David Kangas1991Uddevalla CK
Stefan CarlssonKolmårdens MTBÖster Cykel
Johan PalmbergOK Hammaren
Dennis Wahlqvist Serneke Allebike CKSerneke Allebike MTB Team
Jesper Svensson1994Skövde CKTeam Sportson
Henrik SparrStockholm CKTeam Apollo Sports Skoda
Johan WidénCK Natén
Marcus Jansson1997Tullinge SK
Nils LillpersTeam TCM Sweden CF
Jesper AnderssonKnivsta CK
Isak Nordin1997Föreningen Cykloteket RtCykloteket Racing Team
Oliver Lindblom1997Eskilstuna CK
Johan Norén1984Serneke Allebike CKSerneke Allebike MTB Team
Matthias Wengelin1988Örebrocyklisterna
Erik ÅkessonFöreningen Cykloteket RtCykloteket Racing Team
Fredrik LagercrantzKolmårdens MTB
Johan LandströmLycka IFFjällturen
Emil Hedlund1998OK Hammaren
Erik MattelinHighland Cycling Club
Axel LindhAlmby IKTeam Bergslagsloppet
Henrik Jansson1995Art-V Cycling Club
Emil Backlund1988CK Master
Anton OlstamCK Natén
Carl Jarnhagen1999Serneke Allebike CKSerneke Allebike MTB Team
Axel HöglundIK Hakarpspojkarna
Anton NiederbachRyska Posten SK
Samuel OskarssonIK Jarl

Internationella Herrcyklister

NamnFöddLandLagHemsidaInstagramTwitterFacebookWikipediaMTB XC
Nino Schurter1986
SUI
Scott-SRAM MTB Racing Team
Mārtiņš Blūms1995
LAT
ZZK
Stéphane Tempier1986
FRA
Bianchi Countervail
Nadir Colledani1995
ITA
Bianchi Countervail
Maxime Marotte1986
FRA
Cannondale Factory Racing XC
Petter Fagerhaug1997
NOR
David Valero1988
ESP
MMR Factory Racing Team
Georg Egger1995
GER
Lexware MTB Team
Jordan Sarrou1991
FRA
Team BH SR Suntour KMC
Alan Hatherly1996
RSA
Team Spur
Titouan Carod1994
FRA
BMC Mountainbike Racing Team
Simon Andreassen1997
DEN
Specialized Racing
Anton Cooper1994
NZL
Trek Factory Racing XC
Peter Disera1995
CAN
Norco Factory Team XC
Julien Absalon1980
FRA
BMC Mountainbike Racing Team
Gioele Bertolini1995
ITA
Team Focus Selle Italia
Manuel Fumic1982
GER
Cannondale Factory Racing XC
Sebastian Fini Carstensen1995
DEN
CST Sandd American Eagle MTB Racing Team
Florian Vogel1982
SUI
Focus XC Team
Vlad Dascalu1997
ROU
Gerhard Kerschbaumer1991
ITA
Torpado Gabogas
Pablo Rodríguez1993
ESP
MMR Factory Racing Team
Jaroslav Kulhavý1985
CZE
Specialized Racing
Carlos Coloma1981
ESP
PMRA Racing Team
Mathias Flückiger1988
SUI
RN Racing
Lukas Flückiger1984
SUI
RN Racing
Jan Škarnitzl1986
CZE
SRAM Mitas Trek
Mathieu van Der Poel1995
NED
Thomas Litscher1989
SUI
jb Brunex Felt Team
Reto Indergand1991
SUI
BMC Mountainbike Racing Team