Nationella Mästare 2017

Flera länder har i helgen som varit (2017-07-15/16) hållit sina nationella mästerskap i XCO för 2017. Det blir en enkel sammanställning med dom tre bästa i respektive klass. Alla länder har inte U23-klasser men dom som har det redovisas nedan. Alla länder kör inte samtidigt så detta inlägg kommer att uppdateras med tiden.

Uppdaterad 2017-07-27

Nederländera

Damer Elit

GuldSilverBrons
Anne TabuerAnne TerpstraAnnemarie Worst

Herrar Elit

GuldSilverBrons
Michiel van der HeijdenHans BeckingMilan Vader

Frankrike

Damer Elit

GuldSilverBrons
Pauline Ferrand PrevotSabrina EnauxLucie Urruty

Herrar Elit

GuldSilverBrons
Maxime MarotteTitouan CarodStephane Tempier

Schweiz

Damer U23

GuldSilverBrons
Sina FreiAlessandra KellerNicole Koller

Damer Elit

GuldSilverBrons
Jolanda NeffLinda IndergandCorina Gantenbein

Herrar U23

GuldSilverBrons
Filippo ColombSimon VitzthumVital Albin

Herrar Elit

GuldSilverBrons
Nino SchurterMathias FlückigerFlorian Vogel

Polen

Damer U23

GuldSilverBrons
Marlena DroździokGabriela WojtyłaaMagdalena Zielińska

Damer Elit

GuldSilverBrons
Maja WłoszczowskaKatarzyna Solus-MiśkowiczAleksandra Podgórska

Herrar U23

GuldSilverBrons
Jakub ZamroźniakFilip HeltaMarceli Bogusławski

Herrar Elit

GuldSilverBrons
Marek KonwaPiotr BrzózkaJakub Zamroźniak

Ukraina

Damer Elit

GuldSilverBrons
Yana BelomoinaNataliia KrompetsIryna Popova

Herrar Elit

GuldSilverBrons
Volodymyr KozlovskyyDmytro TitarenkoTymur Rusiia

Ryssland

Damer Elit

GuldSilverBrons
Ekaterina AnoshinaIrina KalentyevaGuzel Akhmadullina

Herrar U23

GuldSilverBrons
Arsentii VavilovKirill SmirnovPavel Lunde

Herrar Elit

GuldSilverBrons
Anton SintsovTimofei IvanovIvan Seledkov

Danmark

Damer Elit

GuldSilverBrons
Annika LangvadMalene DegnMaj Schneider Thomsen

Herrar Elit

GuldSilverBrons
Sebastian Fini CarstensenKlaus NielsenSimon Andreassen

Finland

Damer Elit

GuldSilverBrons
Noora KanervaAntonia HagaHeli Kylmäniemi

Herrar Elit

GuldSilverBrons
Sasu HalmeJukka VastarantaKusti Kittilä

Storbritannien

Damer U23

GuldSilverBrons
Evie RichardsIsla ShortFfion James

Damer Elit

GuldSilverBrons
Annie LastKerry MacPheeJoanne Clay

Herrar U23

GuldSilverBrons
Frazer ClachertyIain PatonChristopher Rothwell

Herrar Elit

GuldSilverBrons
Grant FergusonPhillip PearceIan Field

Kanada

Damer U23

GuldSilverBrons
Jenn JacksonMackenzie MyattSophianne Samson

Damer Elit

GuldSilverBrons
Emily BattyCatharine PendrelHaley Smith

Herrar U23

GuldSilverBrons
Sean FinchamRaphael AuclairQuinton Disera

Herrar Elit

GuldSilverBrons
Peter DiseraRaphael GagneLeandre Bouchard

Tyskland

Damer U23

GuldSilverBrons
Felicitas GeigerAntonia DaubermannLia Schrievers

Damer Elit

GuldSilverBrons
Sabine SpitzHelen GrobertAdelheid Morath

Herrar U23

GuldSilverBrons
Maximilian BrandlJohannes BläsiLukas Baum

Herrar Elit

GuldSilverBrons
Manuel FumicSimon StiebjahnGeorg Egger

Norge

Damer Elit

GuldSilverBrons
Gunn-Rita Dahle FlesjåElisabeth SveumIngrid Bøe Jacobsen

Herrar Elit

GuldSilverBrons
Petter FagerhaugOle HemEmil Hasund Eid

USA

Damer U23

GuldSilverBrons
Haley BattenHannah FinchampKelsey Urban

Damer Elit

GuldSilverBrons
Kate CourtneyLea DavisonErin Huck

Herrar U23

GuldSilverBrons
Christopher BlevinsLuke VrouwenvelderSandy Floren

Herrar Elit

GuldSilverBrons
Howard GrottsStephen EttingerPayson McElveen

Sverige

Damer Elit

GuldSilverBrons
Jenny RissvedsAlexandra EngenIda Jansson

Herrar Elit

GuldSilverBrons
Emil LindgrenGustav LarssonMichael Olsson